Ivan Kožić iz Konjščine svjetski šampion u kvaliteti meda
Ponedjeljak, 11 Listopad 2010

 

U sklopu Foruma Apimedica & Apiquality u Republici Sloveniji pod krovnom pčelarskom svjetskom organizacijom Apimondia organizirano je svjetsko prvenstvo u kvaliteti meda.

 

1.10.2010.g. ( petak) je u Semiču (R.Slovenija) svečanom podjelom priznanja završeno i svjetsko ocjenjivanje meda.

 

Na natjecanju za najbolji svjetski med sudjelovali su kandidati iz 14 država s 336 uzoraka.

 

Svjetski šampion ili apsolutni pobjednik natjecanja je hrvatski pčelar Ivan Kožić iz Konjščine udruga pčelara " Nektar" s medom od bagrema.

 

Oko 10% kandidata bilo je iz Hrvatske i obzirom na broj ostvarili su izvrsne rezultate. Vijest se brzo proširila, stizale su mnogobrojne čestitke, ipak biti svjetski šampion u kvaliteti meda za tako malo mjesto kao što je Konjščina je veliki uspjeh. Svi smo u udruzi ponosni zbog šampionske titule, to je ponos za pčelare cijele Hrvatske, naše županije i cijele općine Konjščina.

 

Ova šampionska titula je kruna nad svim šampionskim titulama koje su osvajali naši članovi na raznim takmičenjima. Sa četrnaest titula Udruga pčelara Nektar Konjščina je najtrofejnija u dobivanjima nagrada za kvalitetu meda na svim dosadašnjim međunarodnim, državnim i županijskim takmičenjima.

 

Zamolili smo našeg člana, pčelara Ivana Kožića da opiše kako je počeo pčelariti i opiše put kako je došao do tako velikog svjetskog uspjeha.

 

PREDSJEDNIK UDRUGE Darko Milinković

 

Pčelarenjem sam se počeo baviti prije sedam godina na nagovor prijatelja pčelara. Krenuo sam od čiste nule učeći teoriju na predavanjima organizirana od strane naše konjščanske pčelarske udruge „Nektar“. Položio sam ispit i stekao zvanje pčelara. Time je teorija bila gotova, trebalo je krenuti na praktični dio. Kupio sam pet AŽ košnica planirajući time zadovoljiti našu kućnu potrebu za medom. Dane sam provodio na svom pčelinjaku pokušavajući shvatiti kako funkcionira život pčela za koje je još Nostradamus rekao da bez njih na Zemlji nema života. Shvaćao sam samo jedno, ja o tome nemam pojma. Trusio sam kartice na mobitelu kao moja dva tinejdžera pozivajući iskusnije pčelare u pomoć. Imao sam stotinu pitanja i stotinu dilema. Tu je veliku ulogu odigrao moj prijatelj Denis strpljivo odgovarajući na sva moja stoput postavljena jedna te ista pitanja (hvala mu!). I konačno, stiglo je prvo vrcanje. Rezultat: 9 kg proljetne livade. Veselju cijele moje obitelji nije bilo kraja. Bio sam definitivno i trajno zaražen virusom pčelarstva i počeo sam uživati u svakom odlasku na pčelinjak i u radovima na njemu. Počeo sam razumijevati kakva pravila igre vrijede u košnici, računi za mobitel su se drastično smanjili. Slijedeće godine broj košnica se udvostručio, čekao sam glavnu „berbu“, bagrem. Ovog puta za vrcani med nije bilo dovoljno nekoliko staklenki, morao sam nabaviti i bačve. Među mojom ekipom pčelara počelo se pričati o međunarodnom ocjenjivanju meda u Zagrebu. Ne očekujući baš ništa poslao sam i ja svoje uzorke meda. Jedno popodne, telefonski poziv iz Zagreba. Čuo sam samo ovo: „Gospon Kožić vi ste šampion, dođite na dodjelu priznanja.“ KAJ?! Nisam mogao vjerovati, prva pomisao mi je bila da me neko zafrkava, pa sam na jedvite jade nagovorio ženu da nazove broj s kojeg je bio poziv. Kad mi je supruga rekla da sam šampion bilo je i smijeha i suza radosnica, osjećaji su se pomiješali, imao sam osjećaj da se to događa nekom drugom, a ne meni. Čekao sam buđenje iz lijepog sna, ispalo je da je to ipak bila java. Eto takav je bio početak. Slijedeće godine opet mi je pripala šampionska titula u Zagrebu, zaredala su zlatna priznanja u našoj županiji. Prošle godine u Sloveniji imao sam najbolje ocijenjeni bagremov med iz „tujine“. Na ovogodišnje svjetsko ocjenjivanje meda u Sloveniji stiglo je 336 uzoraka iz 14 zemalja. Dvoumio sam se da li poslati ili ne, ipak sam poslao zadnji dan. Vijest me zatekla kao grom iz vedra neba. Opet se povijest ponovila, ovaj put poziv prijatelja koji je vijest prvi vidio na internetu. Opet nevjerica, užurbano paljenje kompjutora, zar je to moguće? Ja, svjetski šampion?! Prošla su četiri dana ja još uvijek ne vjerujem da se to dogodilo baš meni. Sretan sam i ja i moja obitelj uža i šira, koja je uvijek u ovom poslu stajala uz mene. Da ih sada ponaosob ne nabrajam, oni znaju tko je vrcao, tko je pekao medenjake, tko je prodavao med i tko to još uvijek radi. Svima im veliko hvala. Posebno hvala mom predsjedniku Darku Milinkoviću koji me reklamira gdje god stigne i koji me natjerao napisati ovaj članak iako zna da mi pisanje za razliku od pčelarenja nikako ne ide od ruke.

 

I za kraj, poruka svima: ako ikako možete nabavite nekoliko košnica, napunite ih pčelama i krenite u pčelarstvo. Rad s pčelama promijeniti će vam život nabolje, a jednom kad probate med iz vlastite proizvodnje postat ćete trajni ovisnik o toj vrijednoj i zdravoj namirnici koju su još stari Grci nazivali hranom bogova.
 
 

Tko je Online

Konjšćina u slici

 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator